optometrysta

Choć wspomnienie o zawodach takich, jak optyk czy okulista, nie budzi niczyich wątpliwości w kwestii zakresu działań ich przedstawicieli, z pracą wykonywaną przez optometrystę rzecz ma się inaczej. Tymczasem optometria jako dziedzina jest nierozerwalnie połączona ze wszystkimi innymi naukami związanymi z procesem widzenia u ludzi. Pomoc optometry w rozwiązywaniu złożonych problemów z narządem wzroku może się okazać nieoceniona, warto zatem zapamiętać, czym dokładnie zajmują się wykonujące ten zawód osoby.

Kilka słów o historii optometrii


Skomplikowane przyrządy, wypełniające gabinet optometrysty, a także użycie komputerów w diagnostyce z pozoru sugerują, że optometria to stosunkowo nowa gałąź medycyny. Choć to stwierdzenie jest zgodne z prawdą w przypadku jej współczesnej formy, nie wszyscy wiedzą, że korzenie tej nauki sięgają starożytnych czasów. Ludzkość od wieków zastanawiała się nad naturą procesu widzenia, budową oka, czy metodami unikania jego chorób, na dowód czego pozostały do naszych czasów liczne traktaty medyczne, analizujące te kwestie.

Próby poprawienia jakości widzenia za pomocą okularów to również wynalazek znacznie starszy, niż się wydaje. Pojawiły się on prawdopodobnie zarówno w średniowiecznych Chinach, jak i we Włoszech XIII wieku. W dokumentach z epoki znajdziemy wzmianki o wytwarzaniu okularów na terenach obecnych Niemiec, Holandii i Włoch. Oczywiście, pierwsze okulary od swojej obecnej, demokratycznej odróżniał fakt, iż ze względu na cenę były dostępne tylko najbogatszym, do których należeli przedstawiciele szlachty, kościoła czy dobrze sytuowani kupcy. Jako ciekawostkę dodajmy, że optometria nie była obca także bardziej odległym kulturom - należy do tradycyjnych sztuk, kultywowanych na Sri Lance od co najmniej kilkunastu wieków do czasów niemal współczesnych.
Kontakt

Czym zajmuje się optometrysta?


Główne obszary pracy optometry wiążą się zarówno z prowadzeniem diagnostyki wad wzroku, jak i z działaniami, mającymi na celu ich korektę. Prócz tego w jego uprawnieniach leży stawianie diagnozy w kwestii różnego rodzaju zaburzeń widzenia czy chorób narządu wzroku. Ich leczenie odbywa się następnie w gabinecie okulistycznym, jednak doświadczony optometrysta na ogół jest w stanie szczegółowo wskazać, na czym polega problem, oraz zalecić najlepszą drogę postępowania w danym przypadku.

Sam optometrysta pomaga swoim pacjentom polepszyć zakres widzenia przede wszystkim poprzez określenie, czy potrzebują oni skorzystać ze wspomagania okularami korekcyjnymi lub soczewkami kontaktowymi. Gabinety optometrystów wyposażone są w szereg zaawansowanych urządzeń diagnostycznych, jak oftalmometr bądź folopter, za pomocą których specjalista jest w stanie precyzyjnie ustalić, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, wykryć występowanie astygmatyzmu, lub przebadać stan rogówki.

Konsultacja z optometrystą - kiedy będzie przydatna?


Wizyta w gabinecie optometrysty przyda się każdemu, kto podejrzewa, że źródłem jego stałych lub przejściowych problemów z widzeniem może być wada wzroku. To również dobry pomysł dla noszących okulary osób starszych, których szkła zostały dobrane w procesie diagnostycznym prowadzonym wiele lat temu, przy użyciu niedoskonałych metod. Optymalny dobór szkieł okularowych czy kontaktowych to podstawowa metoda, dzięki której mamy szansę kontrolować naszą wadę wzroku oraz zapobiegać jej pogłębianiu się.

Niestety, precyzja doboru szkieł do indywidualnych potrzeb oka u dużej rzeszy Polaków pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze większym zagrożeniem dla prawidłowego widzenia może stać się niezdiagnozowany astygmatyzm. Tymczasem wśród osób korzystających na co dzień z okularów jest to powszechny problem, który wynika najczęściej z niewłaściwej metody diagnostycznej, jaka została w ich przypadku zastosowana. Także tutaj optometrysta dostarczy właściwych odpowiedzi, dysponuje bowiem zarówno sprzętem, jak i wykształceniem, pozwalającym mu na staranną analizę każdego szczegółu.

Jak wygląda wizyta i badanie u optometrysty?


Na początku warto pamiętać przede wszystkim, że optometria stanowi równą innym dziedzinę medycyny, toteż po wizycie w gabinecie optometrysty powinniśmy się spodziewać tego samego standardu profesjonalizmu, co w przypadku innych lekarzy, włączając w to zachowanie poufności. Przebieg samego badania będzie zgodny z wysokimi standardami, określanymi szczegółowo przez dokumenty Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Wizyta może składać się z następujących etapów:

- rozmowa z pacjentem

Optometrysta zacznie badanie od rozmowy z pacjentem, w której zapyta go o wszystkie jego problem zdrowotne. Nie należy się w tej sytuacji dziwić pytaniom, które pozornie nie mają związku z widzeniem. W rzeczywistości duża liczba zaburzeń wzroku, na jakie cierpią ludzie, jest powiązana z innymi chorobami, dotyczącymi całego organizmu.

- badanie optometryczne

W toku badania zostanie oceniona refrakcja oraz akomodacja oka pacjenta, a także stwierdzone, czy występuje u niego widzenie obuoczne, w mowie potocznej znane jako zez. Optometrysta użyje w tym celu zarówno klasycznych tablic z różną wielkością znaków do odczytania, jak i nowoczesnych urządzeń w rodzaju refraktometru. To ostatnie badanie można często spotkać pod popularną nazwą "komputerowe badanie wzroku".

- przekazanie zaleceń dotyczących korekcji wzroku

Po analizie wyników przeprowadzonych badań optometrysta uzyska już dane wystarczające, by dopasować do potrzeb pacjenta odpowiednie szkła korekcyjne. Może wypisać na nie receptę, a w gabinetach oferujących również usługi optyka, polecić konkretny model, znajdujący się w sprzedaży. Udzieli również potrzebnych instrukcji w kwestii użytkowania i higieny szkieł kontaktowych.

- informowanie o możliwościach rehabilitacji narządu wzroku

Do kompetencji optometrysty należy także uczenie pacjentów, jakimi ćwiczeniami mogą odciążyć swojej oczy, wpłynąć na regulację wady wzroku oraz zadbać o zdrowie nerwu wzrokowego. W tym względzie pracę optometrysty można porównać do bycia swoistym trenerem fitness dla oka. Pacjent będzie miał szansę zabrać ze sobą do domu listę ćwiczeń, których regularne wykonywanie pozwoli mu widzieć lepiej.

Po zakończeniu wizyty bardzo ważne będzie, by jak najszybciej zastosować się do przekazanych przez optometrystę zaleceń, a w przypadku ćwiczeń, by nie zaniedbywać ich wykonywania. Praca optometrysty to tylko część sukcesu w dążeniu do rozwiązania problemów z widzeniem - pełni on w tym wypadku funkcję rzetelnego doradcy, ale to do pacjenta należy wprowadzenie jego porad w życie. Wizytę u optometrysty warto powtarzać kontrolnie przynajmniej raz na rok, lub tak często, jak to zasugeruje sam specjalista.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:12387 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6248 Aktualności