olulary do czytania

Z upływem lat wzrok każdego człowieka pogarsza się. Najbardziej odczuwalne problemy podczas czytania nasilają się w po ukończeniu czterdziestego roku życia. Wtedy właśnie najczęściej występuje tak zwana starczowzroczność, czyli po prostu zmniejszenie elastyczności soczewki oka, a to wpływa na znaczne pogorszenie zdolności do akomodacji. Jest to proces całkowicie naturalny i dotyczy praktycznie każdej osoby, która osiąga wiek średni. Jest to czas, kiedy należy zaopatrzyć się w dobre okulary do czytania, które pozwolą na całkowitą redukcję tego problemu.

Jakie rodzaje szkieł są dobierane do konkretnej wady wzroku?

Można rozróżnić trzy rodzaje szkieł, które są dopasowywane do typu wady osób potrzebujących korekty wzroku. W zależności od tego, jaka wada wystąpiła, zalecane są szkła do bliży, do dali lub też progresywne, czyli połączenie obu rodzajów.

Szkła do bliży są najczęściej stosowane w okularach do czytania, ponieważ właśnie taka wada występuje u zdecydowanej większości osób. Pozwalają one widzieć ostrzej z krótkiej odległości.

Osobom, które już wcześniej były krótkowzroczne, najczęściej dobiera się okulary dwuogniskowe, dzięki którym mogą jednocześnie czytać w bliskiej odległości, jak i oglądać obiekty bardziej oddalone.

Jakie powinny być okulary do czytania?

Okulary przeznaczone wyłącznie do czytania są używane w określonych okolicznościach. Zakłada się je sporadycznie podczas wykonywania różnych czynności, a potem zostają odkładane w miejsca, które nie zawsze są dla nich bezpieczne. Dobierając okulary do czytania nie należy kierować się tylko ich modnym wyglądem, ale przede wszystkim solidnością, wytrzymałością, a także elastycznością oprawek. Dzięki temu będą one służyły dłużej i nie ulegną zbyt łatwo uszkodzeniu.

Oczywiście w dobrych salonach optycznych wybór okularów do czytania z modnymi oprawkami jest bardzo duży, czasem zgodność z obowiązującymi trendami może iść w parze z solidnością, ale zdecydowanie bezpieczniej jest zrezygnować z delikatnych i niezbyt trwałych oprawek na rzecz bardziej odpornych na uszkodzenia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór okularów do czytania z półramkowymi oprawkami. Takie szkła pozwalają na czytanie, a jednocześnie można znad oprawek obserwować obiekty, które znajdują się w większej odległości. Tego typu oprawki najczęściej wybierają osoby, które korzystają z okularów w domu lub w pracy, gdzie wygląd nie jest tak bardzo istotny, a bardziej liczą się ich walory użytkowe.

Gdzie najlepiej kupić okulary do czytania?

Obecnie powszechnie dostępne są tak zwane gotowe okulary do czytania, które można kupić w każdym większym sklepie, a nawet na stacjach benzynowych. Jednak takie szkła nie są dobrym rozwiązaniem. Nie odpowiadają na indywidualne wady, które u różnych osób są odmienne. Taki przypadkowy zakup może skończyć się jeszcze większym pogorszeniem wzroku, dlatego nie warto dla oszczędności narażać się na takie przykre skutki.

Zdecydowanie odpowiednim miejscem, gdzie należy zaopatrzyć się w dobrze dobrane i naprawdę korygujące wadę okulary do czytania jest renomowany salon optyczny, a zakup powinien być poprzedzony wizytą u okulisty, optyka lub optometrysty. To właśnie specjalista powinien po przeprowadzeniu odpowiednich badań, za pomocą sprzętu medycznego określić, jakie powinny być dobrze dobrane okulary do czytania dla konkretnej wady wzroku. Zakup okularów w salonie optycznym nie jest może tanim rozwiązaniem, ale nie warto ryzykować swoim zdrowiem, używając przypadkowo wybrane szkła.

Jak wybrać okulary do czytania, jeśli ich estetyczny wygląd jest dla użytkownika ważny?

Jeżeli okulary są potrzebne do wykonywania pracy w miejscach publicznych, gdzie ogólny wygląd jest bardzo ważny, można wybrać solidne i praktyczne oprawki, które będąc jednocześnie modne, będą ładnie harmonizowały z układem twarzy. Aby dobrze dokonać takiego wyboru warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo dobiera się kształt oprawek do twarzy.

Oprawki dobrze dobrane do kształtu twarzy mają za zadanie podkreślać walory, a korygować takie cechy, które chciałoby się ukryć:

  • okulary do okrągłej twarzy powinny optycznie wydłużać owal, najlepsze są oprawki węższe, o kształcie zbliżonym do prostokąta oraz posiadające nieco uniesione zewnętrzne krawędzie;
  • aby optycznie skorygować zbyt długi zarys twarzy, najlepsze będą oprawki rzucające się w oczy, ciemne lub kolorowe o zdecydowanym konturze;
  • twarz kwadratowa wymaga dodania jej lekkości i krągłości, dlatego warto wybrać oprawki wyraziste, kolorowe, nieco wystające poza owal;
  • do twarzy trójkątnej najlepsze będą okulary okrągłe lub owalne.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:13228 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:7034 Aktualności