soczewki kontaktowe

Dobór soczewek kontaktowych powinien być sprawą dokładnie przemyślaną i skonsultowaną z okulistą. W końcu chodzi nie tylko o wygodę użytkowania, ale także o dopasowanie soczewek pod względem wady wzroku posiadanej przez klienta. Dzięki dobraniu odpowiednich soczewek można obecnie skorygować praktycznie każdą wadę, zawsze trzeba jednak sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.

Jak dobrać odpowiednie soczewki?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, różniących się między sobą właściwościami czy choćby producentem. Nie każdy wie, który produkt wybrać. Oczywiście pierwszym krokiem w zakresie doboru soczewek jest wizyta u okulisty, który wykona podstawowe badania i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia produktu. Badanie powinno dotyczyć oceny wydzielania łez, sprawdzenia ostrości wzroku, pomiaru krzywizny soczewki i ustalenia refrakcji oka. Na podstawie badań, okulista może polecić konkretne soczewki kontaktowe. Poleci założenie ich pacjentowi, sprawdzając jak się układają i czy nie powodują dyskomfortu. W rzadkich przypadkach konieczne jest zamówienie soczewek o konkretnych parametrach bezpośrednio u producenta. Warto pamiętać o kontrolnej wizycie po dwóch tygodniach od pierwszego zastosowania soczewek. Okulista powinien wówczas sprawdzić stopień tolerancji oka na soczewki. Jeśli pacjent nie ma żadnych dolegliwości i kłopotów związanych z noszeniem soczewek, na kontrolne wizyty powinien umawiać się średnio co kilka miesięcy.

Soczewki pod względem długości ich użytkowania

Gdy okulista zaleci konkretne soczewki, kolejnym kryterium jest wybór soczewek pod względem długości ich użytkowania. Ma to znaczenie dla samego użytkownika oraz tego, jaki typ produktu pragnie wybrać. - Soczewki jednodniowe - najbardziej popularne soczewki kontaktowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i dają spory komfort użytkowania. Wyrzuca się je po jednorazowym wykorzystaniu. - Soczewki dwutygodniowe/miesięczne/kwartalne - ten rodzaj soczewek przeznaczony jest do użytkowania w określonym czasie. Produkt można wykorzystywać wielokrotnie, jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Soczewki należy każdego dnia ściągać i przemywać specjalnym płynem, do tego ważne są także odpowiednie warunki przechowywania. Po upływie określonego przez producenta czasu użytkowania, należy wymienić soczewki kontaktowe na nowe. - Soczewki typu „day & night” - jest to rodzaj soczewek przeznaczonych do ciągłego noszenia. Bardzo dobry wybór dla osób, które mogą zapominać o zdejmowaniu soczewek po zakończonym dniu. Ten rodzaj produktu nie wymaga zdejmowania na noc i można go stosować w pełni bezpiecznie przez okres 6-7 dni.

Wady oraz zalety noszenia soczewek

Oczywiście zanim zdecydujemy się na wybór soczewek kontaktowych i zastąpienie nimi okularów, warto poznać argumenty za oraz przeciw, które pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.

ZALETY

- Komfort i wygodne użytkowanie - szeroka oferta produktów dostępnych na rynku, gwarantuje dobór soczewek pod kątem aktywności użytkownika, wady wzroku oraz ogólnego stanu zdrowia. Dzięki temu soczewki z powodzeniem mogą stosować alergicy, osoby uprawiające sport czy kierowcy, u których okulary mogą powodować dyskomfort. - Lepsze rozwiązanie niż zwykłe okulary - są wady wzroku, przy których lepszym rozwiązaniem są soczewki, a nie okulary. Dotyczy to szczególnie sporej różnicy wad występującej pomiędzy oczami (powyżej 3 dioptrii). Korekcja okularowa jest wtedy utrudniona, ale soczewki można bez problemu dopasować do potrzeb klienta. - Względy estetyczne - jedną z przyczyn noszenia soczewek są również względy estetyczne - nie każdy chce nosić okulary, w których może mu nie być do twarzy. Soczewki są niezauważalne, a do tego mogą nie tylko korygować wzrok, ale np. zmieniać kolor tęczówki.

WADY

- Przeciwwskazania - jeśli po badaniu lekarskim istnieją przeciwwskazania do stosowania soczewek, produktu trzeba unikać. W innym razie może on powodować podrażnienie oczu czy zespół suchego oka. - Higiena soczewek - podczas używania soczewek jednodniowych wymagane jest ich codzienne ściąganie, a produkty dedykowane na określony czas należy odpowiednio pielęgnować. Jest to wymagane do higienicznego i prawidłowego użytkowania soczewek. W innym wypadku na soczewkach mogą gromadzić się bakterie i wirusy, które zagrażają naszemu zdrowiu. - Zły dobór soczewek - problemem może okazać się także nieprawidłowy dobór soczewek, które mogą uciskać rogówkę, pogarszać widzenie i powodować zaczerwienienia. Z tego powodu tak ważne jest badanie lekarskie i dobranie odpowiedniego produktu wraz z okulistą.

Czy można samodzielnie dobrać soczewki?

Jak już wspomniano, samodzielne dobieranie soczewek jest zabronione - w ten sposób możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Soczewki kontaktowe posiadają nie tylko parametry dotyczące wady wzroku, ale także ich kształtu i budowy. Na tym pacjent się nie zna i bez specjalistycznego badania nie da się dobrać odpowiedniej dla oka soczewki. Okazuje się także, że soczewki mogą się różnić od mocy okularów noszonych na co dzień. W szczególności osoby korygujące astygmatyzm mogą być pewne, że właściwości soczewek i ich parametry będą całkiem inne niż okulary. Na pewno nie warto ryzykować samodzielnym wyborem - badanie trwa krótko i wcale nie jest drogie. Bardzo często oferowane jest w zniżkowej cenie w dobrych salonach zajmujących się produkcją i dystrybucją soczewek dlatego na pewno warto skorzystać z tego typu oferty.

 

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:12987 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6811 Aktualności