badanie wzroku

Wzrok to najważniejszy narząd zmysłu. Gdy nie działa prawidłowo, to w zdecydowany sposób obniża to komfort życia. Z tego powodu, o oczy trzeba dać i regularnie przeprowadzać badanie wzroku.

1. Ile kosztuje badanie wzroku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Badanie wzroku w prywatnym gabinecie lekarskim kosztuje od 100 do 150 zł. Należy jednak pamiętać, że zależy to od lekarza. W dużych miastach, ceny zazwyczaj są wyższe. Równocześnie, warto też pamiętać o możliwości zgłoszenia się do okulisty na NFZ. W takim przypadku, koszty badania pokrywane są z ubezpieczenia pacjenta. Wiele firm, które sprzedaje okulary nie dolicza do swojego wynagrodzenia ceny badania lub bierze za nie symboliczną kwotę - np. 10 zł.
Badanie wzroku nie jest drogie, więc warto przeprowadzać je regularnie bez obaw o domowy budżet.

2. Badanie wzroku - jak odczytać wyniki?

Odczytywanie wyników badania wzroku jest dość skomplikowane. Na recepcie pojawią się tajemnicze skróty, które można rozszyfrować samodzielnie. Profesjonalny lekarz z całą pewnością również wyjaśni znaczenie poszczególnych wyrażeń.

- Sph to sfera czyli kula. Bezpośrednio z nią wiąże się umiejętność skupiania lub rozpraszania światła. Na recepcie, sfera ma określoną moc. Dodatnia wartość oznacza skupianie światła, a ujemna - rozpraszanie. Upraszczając - minusy oznaczają krótkowzroczność, a plusy - dalekowzroczność.

- Cyl to cylinder. Parametr ten jest ściśle związany z astygmatyzmem. Choroba ta polega na niewłaściwej budowie oka. Diagnozuje się go, gdy przynajmniej jeden element optyczny oka nie jest kulisty. Prawidłowo dobrana soczewka sprawia, że cały układ optyczny skupia światło tak jak gdyby miał właściwy, idealnie kulisty kształt.

- Ax to oś, na której należy ustawić oś.

Przykład
OP Sph -0,25 Cyl -1,25 Ax 165 °
OL Sph -0,25 Cyl 1.5 Ax 10°
Zapis ten można interpretować jako astygmatyzm krótkowzroczny obu oczu oraz krótkowzroczność oka prawego.

Inny rodzaj zapisu:
oko prawe; S -0,25, C -0,25, A 102
oko lewe; S -0,25, C -0,50, A 98
Zapis ten oznacza s=sfera (soczewka sferyczna) -0,25 dioptrii, c=cylinder (soczewka cylindryczna) o mocy -0,25 dioptrii, a=oś cylindra 102 stopnie.
Zapis tego typu bardzo często są obecne na wydrukach z refraktometru komputerowego.

3. Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku we większości gabinetów wygląda tak samo. Rozpoczyna je zebranie wywiadu na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ważne są przewlekłe choroby, operacje, przyjmowanie leków na stałe oraz wywiad rodzinny. Wiele schorzeń oczu jest genetycznych.

Najprostszym badaniem wzroku jest ocena jego ostrości. Polega ono na tym, że pacjent ma za zadanie odczytywać wskazane przez lekarza litery. Są one umieszczone na tablicy Snellena, która znajduje się w określonej odległości od pacjenta. Badanie to wykonuje się bez żadnych szkieł korekcyjnych, więc jeśli pacjent nosi już soczewki lub okulary, to musi je ściągnąć. Czasami też, bada się w ten sposób każde oko z osobna. Ta metoda badania wzroku jest bardzo szybka i bezbolesna. Z tego powodu, badania tego typu są przeprowadzane w szkołach, przedszkolach i zakładach pracy. Interpretacja wyników badania nie jest trudna. Osoba o prawidłowym widzeniu widzi litery w najmniejszym z pięciu rządków. Im mniej linii pacjent może odczytać, tym gorsze jest jego widzenie. Wymaga wtedy dalszej diagnostyki.

Najczęściej, wspomniane wyżej badanie jest uzupełniane przez badanie refrakcji, czyli zdolności przystosowania oka do patrzenia na przedmioty z bliska i z daleka. Wykonuje się je przy pomocy refraktometru komputerowego. Jest to tzw. komputerowe badanie wzroku. Wynik badania otrzymuje się we formie gotowego wydruku. Komputer może wykryć jedynie wadę wzroku: nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm oraz ocenić jak duża jest rozpoznana wada.
Jeżeli wada zostanie zdiagnozowana, konieczne jest dodatkowe badanie, które ma na celu dopasowanie potrzebnych szkieł. Jest ono zbliżone do pierwszego wymienionego sposobu badania wzroku. Polega ono na odczytywaniu liter z tablicy, podczas gdy pacjent ma na nosie okulary, w których można dowolnie zmieniać szkła próbne. Efekt tego badania jest bardzo uzależniony od subiektywnych odczuć pacjenta. W okularach, powinien czuć się dobrze i pewnie.

4. Ile trwa badanie wzroku?

Długość badania wzroku zależy od zdiagnozowanego problemu zdrowotnego. Rutynowe badanie z tablicą Snellena zajmuje kilka minut. Badanie komputerowe - to kilkadziesiąt sekund. Jeśli zaś chodzi o dopasowywanie szkieł korekcyjnych, to czas poświęcony na badanie jest zależny od samego pacjenta. Im szybciej zostaną wybrane najlepsze szkła, tym szybciej badanie zostanie zakończone. W niektórych przypadkach może trwać to kilka minut, a w innych - nawet pół godziny. Jest to bardzo zależne od współpracy pomiędzy lekarzem, a pacjentem oraz komunikacji między nimi.

5. Kiedy wykonać badanie wzroku u niemowlaka?

Nie można też lekceważyć badania wzroku u dzieci i niemowląt. Wiele wad wzroku można skorygować we wczesnym dzieciństwie, więc warto o to zadbać.
Pierwsze badanie wzroku dziecka powinno odbyć się jeszcze w szpitalu, w okresie okołoporodowym. Neonatolog, który ocenia stan zdrowia dziecka musi sprawdzić też jego reakcje na bodźce wzrokowe.
Wcześniaki, mają badania wzroku w 2, 4, 8 i 12 tygodniu życia. Ma to na celu wykrycie, czy podany po porodzie tlen nie wpłynął negatywnie na wzrok malucha.
Pierwsze badanie wzroku z wykorzystaniem tablic można wykonać dopiero, gdy dziecko mówi i rozpoznaje symbole. Badanie to wygląda analogicznie, do badania dorosłego. Różnica jest taka, że na tablicy dla maluchów zamiast literek są umieszczone obrazki. Badanie to, zazwyczaj wykonuje się między drugim a trzecim rokiem życia. Warto też wiedzieć, że wzrok powinien być badany przez pediatrę na każdej wizycie bilansowej.
Bardzo ważne jest by zadbać o regularne wizyty malucha u okulisty. Zwłaszcza, jeśli została zdiagnozowana u niego jakakolwiek wada wzroku. Lekarz powinien wyznaczyć terminy następnych kontroli. Najczęściej, jest ona przeprowadzana co pół roku.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:13103 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6926 Aktualności