oprawki do okularów

W przypadku kłopotów ze wzrokiem są one niezbędne, niwelują wadę i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Jednak wiele osób traktuje okulary jako przykrą konieczność. Tymczasem, nie musi tak być. Odpowiednio dobrane, mogą stanowić element zdobniczy, a nierzadko nawet upiększać urodę. Nie na darmo są ludzie, którzy noszą tzw. "zerówki" nie mając wady wzroku. Okulary mogą bowiem naprawdę dodawać wdzięku. Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają oprawki do okularów. Przy ich doborze należy się jednak kierować nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością.

Funkcjonalność oprawek do okularów

Oprawki do okularów powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ważne, żeby ich noszenie było wygodne i nie stanowiło dyskomfortu. Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest waga. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przymierzyć wybrany model i ocenić czy oprawki nie są zbyt ciężkie i czy okulary leżą wygodnie. Do najlżejszych należą oprawki plastikowe. Są one odporne na złamania, ale nie najlepiej znoszą wysokie temperatury. Z tego powodu, z biegiem lat tracą one swoje właściwości fizyczne i mogą stać się zbyt luźne. Mogłoby się wydawać, że oprawki metalowe są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jednak delikatna konstrukcja sprawia, że są one podatne na pęknięcia w przypadku upadku o wiele bardziej niż oprawki plastikowe. Są one także cięższe, co dla niektórych może być plusem, ale dla zdecydowanej większości jest to przyczyną dyskomfortu.

Jednak ich olbrzymią zaletą jest utrzymywanie swoich właściwości. Metal się nie rozciąga pod wpływem temperatury, a okulary nie robią się zbyt luźne. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie na oprawki tytanowe. Są one solidne, nie tracą swoich właściwości, a dodatkowo materiał ten należy do wyjątkowo lekkich. Jest to zatem kompromis między wygodą wynikającą z niskiej wagi, a solidnością.

Wskazówki dotyczące estetyki

Estetyka okularów ma olbrzymie znaczenie. Mogą one być dodatkiem upiększającym urodę lub wywoływać zupełnie odwrotny efekt, jeżeli zostaną źle dobrane. Główna zasada doboru okularów pod kątem estetyki mówi, że powinny one kontrastować z kształtem twarzy. Oprawki do okularów muszą być także dobrze dopasowane pod kątem rozmiaru. Powinny idealnie zgrywać się z gabarytami twarzy. Kolejna wskazówka, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze oprawek, to fakt, że potrafią one podkreślać cechy wyglądu. Warto dobierać kolor oprawek pod kolor oczu.

Oprawki do okularów a kształt twarzy

Najważniejszym aspektem przy wyborze oprawek do okularów jest dopasowanie ich do kształtu twarzy. W przypadku twarzy owalnej idealnie sprawdzą się oprawki o szerszych rozmiarach. Należy stanowczo unikać wąskich produktów, które optycznie zwiększą efekt owalności. Twarz okrągła bardzo dobrze skomponuje się wizualnie z oprawkami prostokątnymi. W przypadku facjaty o charakterze podłużnym, czyli takiej, kiedy jest ona zdecydowanie dłuższa niż szersza, oprawki powinny mieć charakter kontrastowy. Chodzi o to, by optycznie poszerzyć twarz. Sprawdzą się oprawki, których część zauszna będzie wykonana w innym kolorze. Dobre wrażenie zrobią także oprawki z wąskim mostkiem. Twarz z wąskim czołem, która rozszerza się ku dołowi, będzie z kolei wymagała wizualnego poszerzenia górnej części. Idealnym posunięciem jest dobranie oprawek, o których zwykło mawiać się jako "kocie". Tego typu produkty jednak nie każdemu muszą przypaść do gustu. W takim przypadku należy wybierać oprawki, które są zdecydowanie szersze niż obrys twarzy. Takie posunięcie zrówna proporcje facjaty. W sytuacji odwrotnej, kiedy to czoło jest szerokie, a dół twarzy zdecydowanie węższy, oprawki powinny optycznie zmniejszać górną część twarzy. Dobrze sprawdzą się produkty smukłe o kształtach prostokątnych. Warto także postawić na oprawki z niezabudowanym dołem. Połączenie wolnego dołu i prostokątnych kształtów idealnie zmniejszy górną część twarzy. W przypadku twarzy, której szerokość jest równa długości i tworzy efekt kwadratu, należy postawić na oprawki, które wizualnie wydłużą twarz. Skutek taki wywołają wąskie oprawki.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:12987 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6811 Aktualności