okulary do biegania

Mogłoby się wydawać, że okulary do biegania to gadżet, który jest niezbędny nam jedynie latem - gdy słońce razi w oczy - lub osobom, które mają wadę wzroku. Nic bardziej mylnego. Okulary sportowe mają o wiele szersze zastosowanie. Są one polecane dla każdej trenującej na świeżym powietrzu osoby i to niezależnie od pory roku. Chronią nasze oczy przed czynnikami zewnętrznymi - zanieczyszczeniami, wiatrem, mrozem, czy nadmiernym słońcem.

Kiedy warto zdecydować się na zakup okularów?

Okulary sportowe są przeznaczone dla większości sportowców i amatorów, którzy trenują na zewnątrz. W sklepach znajdziemy zatem okulary dedykowane uprawiającym sporty zimowe - narciarzy, snowboardowców - ale również rowerzystów, rolkarzy, motocyklistów, czy oczywiście biegaczy. Zakup okularów sportowych nie jest jedynie chwilową modą. Inwestując w akcesoria niezbędne do biegania - takie, jak buty, które chronią nasze stopy i pozwalają stawiać kolejne kroki prawidłowo, czy też dla przykładu odzież kompresyjną, która dba o możliwie najbardziej optymalny przepływ krwi w kończynach i sprzyja regeneracji - powinniśmy pomyśleć również o gadżecie, który będzie chronił nasze oczy. Spędzając jako biegacz dużo czasu na powietrzu, zdaje się, że zadbanie o bezpieczeństwo naszego narządu wzroku powinno być jednym z naszych priorytetów.

Bieganie bez okularów - czy jest dobre dla zdrowia oczu?

Promieniowanie słoneczne dostarczane w umiarze sprzyja dobremu humorowi i produkcji niezwykle potrzebnej dla zdrowia kości i całego organizmu, witaminy D. Nadmiar promieniowania - na który możemy się narazić podczas długich wybiegań - nie jest jednak pozytywny. Zły wpływ oddziaływania słońca zaobserwujemy nie tylko w postaci poparzeń na skórze. Ucierpią na nim także nasze oczy. Efekty ekspozycji na promieniowanie nie są widoczne z dnia na dzień. Skutki braku ochrony przejawiają się w zaburzeniach ostrości wzroku nawet po kilku latach. Jeśli chcemy uchronić się przez nimi, a także poważniejszymi dla naszego zdrowia konsekwencjami - w postaci zaćmy, jaskry, czy zwyrodnienia plamki żółtej - powinniśmy już teraz pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu narządu naszego wzroku.

Czy jednak rzeczywiście efekty biegania bez okularów na treningu dosięgną nas dopiero za kilka lat? Niekoniecznie. Niektóre osoby mogą już po pojedynczym wybieganiu odczuwać nadwrażliwość oczu w postaci:

  • szczypania spojówek,
  • zapalenia spojówek,
  • zmęczenia oczu,
  • uczucia piasku pod oczami.

Dolegliwości od strony narządu wzroku mają większe szanse na pojawienie się w przypadku odbywania treningu w miejscu i czasie, gdy ekspozycja na słońce jest największa. Chodzi tutaj o miesiące letnie, godziny południowe, a także bieganie w okolicy zbiorników wodnych, ośnieżonych ścieżkach, czy na dużych wysokościach.

Okulary chronią nie tylko przed działaniem promieni słonecznych, ale również - jak już wcześniej wspominaliśmy - przed wiatrem, zanieczyszczeniami i owadami. To sprawia, że powinniśmy je zabierać ze sobą na trening nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem, czy w nocy. Wtedy to właśnie owady stają się najbardziej dokuczliwe.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Okulary do biegania powinny posiadać filtr UV. Jest on najważniejszym faktorem, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze tego gadżetu. Oczywiście im wyższy filtr, tym lepiej będzie chronił nasze oczy. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których na promieniowanie jesteśmy narażeni najbardziej. W drugiej kolejności naszą uwagę przy wyborze okularów powinna zwrócić ich waga i wymiary. Zbyt ciężkie okulary mogą powodować odciskanie się gadżetu na nosie i dyskomfort podczas treningu, jak i po nim. Zależy nam zatem na tym, aby okulary były możliwie jak najlżejsze. Jeśli chodzi o wielkość, to warto wybierać takie, które będą zakrywały całe nasze oczy. Najczęściej wybierane do biegania są okulary bezramkowe i półramkowe.

Aby okulary do biegania nie spadały nam z głowy podczas ruchu i nie zakłócały naszego skupienia na treningu, należy przy ich wyborze zwrócić szczególną uwagę na zauszniki. Te powinny mieć szeroki kąt manewru, co umożliwi dobre dopasowanie do kształtu uszu i zapewni odpowiednią przyczepność. Niektóre modele mają zaimplementowany na miejscach styku z ciałem odpowiedni materiał, który zabezpiecza okulary przed przemieszczaniem.

Dodatkowym atutem okularów do biegania będą dostosowane do intensywnego wysiłku fizycznego szkła. Na przykład będą posiadały zabezpieczenia przed parowaniem. Zwróćmy uwagę także na to, z jakiego materiału są one wykonane, aby w razie upadku nie zostały uszkodzone.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:12987 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6811 Aktualności