okulary

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz wzrok codziennie narażany jest na wiele różnych czynników mających na niego bardziej lub mniej negatywny wpływ. Mowa tutaj m.in. o pracy przed ekranem komputera, wieczornym odpoczynku przed telewizorem czy czytaniu przy nieodpowiednim oświetleniu. Wszystko to męczy nasz wzrok i sprawia, że widzenie osłabia się, a my przekraczając czterdziesty rok życia, zmuszeni jesteśmy przygotować się na pewne niedogodności i zadbać o to, żeby czytanie dalej było dla nas przyjemnością, a nie powodem do frustracji.

Po co nam okulary do czytania?

Lubisz książki, jednak zauważasz, że sokoli wzrok z młodości jest już historią, a czytanie zaczyna sprawiać Ci trudności? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest naturalny proces związany z utratą elastyczności soczewki oka, co skutkuje problemami z akomodacją. Proces ten rozpoczyna się po 40 roku życia i nazywany jest starowzrocznością. Oprócz starzenia fizjologicznego, mamy również do czynienia z innym, cywilizacyjnym problem, jakim jest przeciążenie wzroku — te dwa kumulujące się ze sobą czynniki sprawiają, że pewnego dnia okazuje się, że książka, którą do tej pory trzymaliśmy w ugiętych rękach, musi być odsunięta na metr od siebie. Taki symptom warto traktować jako ostatni dzwonek na zakup okularów do czytania!

Odpowiedni dobór okularów do czytania kluczem do sukcesu

Okazuje się jednak, że wybór odpowiednich okularów do czytania wcale nie jest taką prostą sprawą, jak to się niektórym wydaje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zdawać sobie sprawę, że jeden model okularów służy nam zazwyczaj kilka lat, biorąc to pod uwagę nie trudno domyślić się, że wybór szkieł i oprawek powinien być dokładnie przemyślany. Zastanawiasz się, jak dobrać właściwe dla siebie okulary?

Podpowiadamy:

1. Udaj się do specjalisty w celu zbadania wzroku i dobrania odpowiedniej mocy soczewek. Optyk zbada także rozstaw i wysokość źrenic.

Aby ustrzec się niekorzystnych dolegliwości zdrowotnych każde okulary, także te do czytania powinny być wykonane przez dyplomowanego optyka indywidualnie dla każdej osoby, po odpowiednim przebadaniu jej wzroku.

2. Dobierz odpowiednie oprawy okularowe

W związku z tym, że okulary do czytania nie są noszone przez cały czas, przy ich wyborze powinniśmy się kierować nieco innymi kryteriami niż przy wyborze okularów do stałego noszenia.

Ze względu na fakt, że są one dość często zakładane i zdejmowane, a bardzo często noszone w kieszeni muszą być one wytrzymalsze, elastyczniejsze oraz masywniejsze. Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria, najlepszym wyborem mogą okazać się oprawki wykonane z tworzywa sztucznego, wszystko jednak zależy od osobistych preferencji. Kolejną ważną uwagą jest to, że okulary do czytania lubią się gubić, aby łatwo było je odnaleźć, warto wybierać oprawki kolorowe i rzucające się w oczy (kiedy okulary zawieruszą się, łatwiej będzie je odnaleźć).

3. Wraz z optykiem dopasuj odpowiednie ustawienie zauszników

Dopasowanie okularów ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o komfort ich użytkowania.

Pamiętaj, że to od wiedzy i fachowości osoby, która będzie Cię obsługiwać, zależy czy okulary będą idealnie dopasowane, a co za tym idzie wygodne w użytkowaniu. Dobry optyk powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc Ci wybrać jak najlepszy model okularów — szukaj profesjonalistów!

Przydatna rada:

W przypadku okularów do czytania polecane jest posiadanie minimum dwóch par — jedne z nich można trzymać wyłącznie w domu, a drugie np. w pracy. Takie rozwiązanie zapobiegnie sytuacji, kiedy narazimy się na przykry i czasem bardzo stresujący dyskomfort niewidzenia bliskich przedmiotów.

Okulary do czytania — stosuj je zgodnie z przeznaczeniem!

Okulary do czytania przeznaczone są tylko i wyłącznie do jednej funkcji — nie powinniśmy w nich chodzić, oglądać telewizji, pracować, jeździć samochodem, ani wykonywać żadnych innych czynności. Okulary do czytania posiadają swoją określoną specyfikę, o czym świadczy fakt, że gdy spojrzymy przez nie na oddalone przedmioty, zauważmy, że są one rozmazane i niewyraźne. Noszenie okularów do czytania przez dłuższy czas jest nie tylko niekomfortowe, ale także wpływa niekorzystanie na nasz wzrok i może spowodować nawet jego pogorszenie.

Gotowe okulary do czytania — dlaczego należy ich unikać?

Wiele osób przekonanych jest o tym, że do czytania można używać gotowych okularów dostępnych w supermarketach czy nawet aptekach — warto wiedzieć, że jest to duży błąd! Szkła przeznaczone do czytania są bowiem tak samo ważne, jak te noszone na co dzień i tak jak one wybierane powinny być u specjalisty, który zbada nasz wzrok i indywidualnie dobierze nam szkła. Jest to bardzo istotne, głównie z tego powodu, że bardzo często zdarza się tak, że jedno oko potrzebuje mocniejszego szkła niż drugie — okulary z supermarketów i aptek, choć kuszą nas niezwykle okazyjną ceną, to posiadają jednakowy rodzaj szkieł, co może powodować m.in. pogłębienie się wady wzroku. Osoby używające takich okularów bardzo często skarżą się także na niedogodności takie jak „rozjeżdżający się tekst” czy pojawiająca się przed oczami mgła. Warto wiedzieć o tym, że tego typu utrudnienia spowodować mogą nie tylko zmęczenie oczu, ale także bóle i zawroty głowy.

Oszczędzanie na własnym zdrowiu to jeden z najgorszych możliwych pomysłów. Lepiej odpuścić sobie zakup modnych butów czy torebki niż dobrych okularów. Pamiętajmy o tym, że wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów, dlatego należy go odpowiednio chronić i omijać z daleka produktu, który zamiast pomóc, mogłyby mu jedynie zaszkodzić.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w naszych salonach!

Scappa Eyewear by Joanna Krupa już w nas…

W naszych salonach optycznych znajdziesz nowoczesne, designerskie okulary od samej Joanny Krupy! Scappa Eyewear zrewolucjonizuje rynek! Zapraszamy!

14-03-2019 Hits:12987 Aktualności

Okulary na 20 - lecie marki TMA w ofercie naszego salonu!

Okulary na 20 - lecie marki TMA w oferci…

Nowa seria okularów marki TMA na 20 - lecie istnienia firmy. Zapraszamy do naszego salonu optycznego!

06-03-2019 Hits:6811 Aktualności