okulary do komputera

Obecnie z komputera wiele osób korzysta niemal codziennie. Zarówno w pracy, jak i w domu. Nie jest to zbyt zdrowe dla oczu, ponieważ są one narażone na promieniowanie światła niebieskiego. Można się jednak przed nim chronić, stosując okulary bądź soczewki. Która z tych opcji jest bardziej odpowiednia?

Spędzanie czasu przed komputerem a zdrowie oczu

Nawet najlepszy model ekranu komputerowego nie jest w stanie ochronić oczu przed skutkami długotrwałej pracy i zmęczeniem. W takich sytuacjach, a szczególnie wtedy, gdy ma się już wadę wzroku, oczy trzeba chronić - przy pomocy okularów. Osoby spędzające przed komputerem długie godziny, zaczną odczuwać objawy zmęczenia oczu. Początkowo będzie to ruszanie karkiem, zmienianie pozycji - wszystko, by widzieć nieco lepiej. Jeśli zaś chodzi o same oczy, to te przemęczone będą przejawiać objawy takie jak:

- suchość,

- widzenie za mgłą,

- zmiany refrakcji,

- podwójne widzenie,

- zaburzenie widzenia barw.

Pojawić może się także ból głowy. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić tu uwagę, jest nawilżenie oczu. Suche powietrze, rzadkie mruganie i światło od komputera sprawiają, że naturalne łzy nie są często wystarczające. Trzeba więc pamiętać o odpowiednich nawilżaczach powietrza. Warto też postawić na nawilżające krople do oczu - tzw. sztuczne łzy. I tu bardzo ważna sprawa: osoby, które noszą soczewki kontaktowe są narażone na suchość oczu o wiele bardziej, niż osoby zdrowe.

Soczewki kontaktowe w czasie pracy przy komputerze

Bardzo ważne jest w takim razie, by kupując soczewki kontaktowe, udać się w tym celu do specjalisty. Określi on bowiem jaki produkt będzie najlepszy dla danej osoby i jaki powinna ona wybrać tryb użytkowania soczewek. Najlepiej postawić na soczewki nowoczesne, bo w związku z rozwojem technologii będą one zapewniać odczuwanie mniejszego

dyskomfortu w trakcie ich użytkowania. Jednak i tak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca przed komputerem i rzadsze mruganie, u osób ze szkłami kontaktowymi szybko mogą prowadzić do występowania uczucia suchego oka. Soczewki będą też znacznie szybciej się zużywać. Osoby, które zaczną odczuwać "piasek" pod oczami, a ich widzenie będzie zamglone, powinny skorzystać z kropli nawilżających. Dobrym pomysłem jest też zrobienie przerwy w pracy, a nawet chwilowe zdjęcie soczewek. Trzeba jednak wiedzieć, że minusem soczewek jest to, że brud, który osiada na nich w czasie mrugania i przemywania łzami, niekiedy może przedostawać się pod soczewkę. Pogarsza to wtedy widzenie, a czasem może doprowadzić do stanu zapalnego rogówki. Już po odczuwaniu pieczenia czy po zaczerwieniu oka, soczewkę trzeba zdjąć, umyć w płynie pielęgnacyjnym, a samo oko wypłukać kroplami imitującymi łzy. Widać więc wyraźnie, że ważny jest wybór soczewek, które będą naprawdę dobrej jakości, a zarazem będą idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Jednak najlepszym rozwiązaniem przy pracy przed komputerem będzie przynajmniej czasowa zmiana soczewek na okulary. To właśnie one poprawią funkcjonowanie i zdrowie oczu.

Okulary do pracy przed komputerem

Trzeba tutaj wybierać szkła posiadające ochronną powłokę antyrefleksyjną. Co ważne, są one dostępne dla:

1. Osób z wadami refrakcji.

2. Osób bez wady wzroku - ze szkłami "zerowymi".

W obu przypadkach mają one ochraniać oczy, likwidując:

- odbicia,

- odblaski,

- fałszywe obrazy,

jakie mogłyby się pojawiać na normalnych szkłach. Szkła antyrefleksyjne będą zwiększać ostrość widzenia, a zarazem zmniejszać zmęczenie oczu (wywoływane godzinami spędzonymi przed monitorem). Obecnie salony optyczne proponując szkła ochronne, starają się, by miały one coraz lepsze i różnorodne filtry, w tym także

przed promieniowaniem UV. Bardzo ciekawą opcją są także szkła z powłoką antyelektrostatyczną, która sprawia, że nie przyciągają one kurzu i łatwiej się je czyści. Powłoka ta jest też niezastąpiona przy monitorach CRT, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne.

Jak dobierać okulary do komputera?

Wybór szkieł do okularów jest często zależny od rodzaju pracy, to znaczy od tego, czy patrzenie odbywa się jedynie z bliska czy również z daleka. Udając się do optyka, czyli specjalisty, warto skonsultować z nim dokładnie typ i warunki pracy, ale też swój wiek i stan oka (czyli posiadaną wadę wzroku i inne ewentualne problemy). Oczywiście trzeba pamiętać tez o stałych kontrolach okulistycznych, bo różne wady mogą się rozwijać w różny sposób. Tylko wtedy okulary do pracy przed komputerem będą mogły zostać dobrane jak najbardziej odpowiednio. Trzeba tutaj zaznaczyć, że przy komputerze nie wolno stosować szkieł fotochromowych. Charakteryzują się one bowiem tym, że dostosowują swoje przyciemnienie do stopnia oświetlenia otoczenia. W związku z tym, w pomieszczeniu i przed monitorem, mogą one zaburzać prawidłowe postrzeganie barw, a także niewłaściwie dostosowywać do różnych źródeł światła. Czyli, okulary do komputera trzeba dobrać do swojej wady wzroku, ale ważne jest także to, by posiadały one powłokę antyrefleksyjną oraz filtr UV, który będzie chronił oczy przed promieniowaniem niebieskim.

Pozostałe aktualności

  • 1
  • 2
Prev Next
Zapraszamy na Tragi Optyczne w Poznaniu!

Zapraszamy na Tragi Optyczne w Poznaniu!

  Zapraszamy na Targi Optyczne do Poznania! Kiedy? 23-24 listopada. Gdzie? Międzynarodowe Targi Poznańskie - Pawilon 3, stoisko 84.

21-11-2018 Hits:239 Aktualności

Thierry Lasry z wyróżnieniem Premiere Classe Award za model okularów "Shorty 1654"

Thierry Lasry z wyróżnieniem Premiere Cl…

  Na Targach Optycznych w Paryżu niezwykły sukces osiągnął Thierry Lasry - otrzymał największe wyróżnienie - Premiere Classe Award za model okularów "Shorty 1654".

16-10-2018 Hits:361 Aktualności

PROMOCJA - okulary przeciwsłoneczne renomowanych marek tańsze o 30%

PROMOCJA - okulary przeciwsłoneczne reno…

  Do końca roku, okulary przeciwsłoneczne renomowanych marek tańsze o 30%. Sprawdź!

16-10-2018 Hits:387 Aktualności

Linia okularów Materika 2017

Linia okularów Materika 2017

Inspirowana naturą, niesamowita kampania linii okularów Materika 2017 - włoskiej marki Look the Concept Factory

04-04-2018 Hits:955 Aktualności